Best Magazine – May 2013

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde şehrin önde gelen spor tesislerinden biri olacak olan Kayapınar Spor Kompleksi, ısıtma ve soğutma ihtiyacını Aya Grup İklim Teknoloijleri A.Ş tarafından Mitsubishi Heavy VRF Sistemleri ile sağlamaktadır.

Kayapınar Spor Kompleksi, yaklaşık olarak 4 bin metrekaresi kapalı, toplam 17 bin metrekare alan üzerine kurulmuştur. 3 katlı olan komplekste; kapalı spor salonu, sporcu sosyal tesisi, 24 adet misafir odası, ofis odaları, resepsiyon, lobiler, yemek salonları, koşu parkuru, 2 adet halı saha, antrenman sahası, fitness salonu, 2 adet tenis kortu, basketbol sahası, tartan pist ve jimnastik salonları yer almaktadır. Kapalı alanların tamamının iklimlendirilmesi VRF Klima Sistemleri ile sağlanmıştır. Komplekste Mitsubishi Heavy marka 55 adet iç ünite ve 5 adet kombinasyondan (61,5 kW +61,5 kW+56+kW 56Kw+ 28kW) oluşan dış ünite kullanılmıştır.

Projede neler yapıldı?

  • Misafir odalarında sessizlik ve konforu üst düzeylere çıkartmak aynı zamanda verimli bir iklimlendirme sağlamak adına ses seviyesi düşük kanal tipi iç üniteler kullanılarak lüks bir otel odası konforu oluşturulmuştur.
  • Ortak kullanım alanlarında, kaset tipi dört yöne üflemeli cihazlar kullanılarak geniş hacimlerde homojen bir hava sirkülasyonu sağlanmıştır.
  • Toplamda 265 kW soğutma ve 297 kW ısıtma kapasitesi olan heat pump dış üniteleri enerji kayıplarını minimuma indirmek ve sistemin daima etkin çalışmasını sağlamak için 3 bölge olarak tasarlanmıştır.
  • Bağımsız mahallerin yoğunlukla bulunduğu yapılarda kısmi yüklerde büyük ekonomi sağlayan VRF klima sistemi sayesinde her odada farklı sıcaklık değeri girilebilecektir.
  • Çatıya konumlandırılan Mitsubishi Heavy dış üniteler az yer kapladığından dolayı görüntü kirliliğine de neden olmamaktadır.
  • Inverter teknolojilerine haiz olan sistem ekonomikliğinin yanı sıra sessizlik özelliği sayesinde çevreye herhangi bir rahatsızlık vermemektedir.
  • Otomasyon anlamında da merkezi bir kumanda ile desteklenen sistem, tek bir kontrol noktasından müdahale ile tüm iç ünitelere hakim olunabilmektedir.
  • Tüm bu özellikleri sayesinde VRF klima sistemi ısıtma ve soğutma işlemlerini etkili, ekonomik, ergonomik ve çevreci bir yaklaşım sağlamaktadır.

KAYNAK: BEST Dergisi