Tesisat Magazine – January 2012

Klasik ısınma kaynağı olarak halk arasında bilinen kömür, doğalgaz, LPG, mazot, fuel oil benzeri yakıtlar çevre ve doğa dostu olmadığı kadar sağlığımızı da tehlikeye atmaktadır. Günden güne gelen zamların sonucunda farklı bir iklimlendirme sistemi arayışına girdiğimiz şu günlerde, cebimize ve doğaya dost ısı pompaları karşımıza çıkmaktadır. Avrupa ve Amerika’da yoğun bir kullanıma sahip olan ısı pompası başta Ege ve Akdeniz bölgeleri olmak üzere Türkiye’de de her geçen gün kullanımı artmaktadır.

Daha Düşük Fatura: Isı pompaları, doğadaki ısıyı kullanarak evinizin ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacını daha düşük maliyetlerle karşılamanızı sağlar. Doğal kaynaktan alınan ısı kompresörden geçirilerek evinizin tesisatına ulaşır. Bu sayede motorin yakıtla ısınmaya göre %70’e varan tasarruf sağlanır.

Bedava ve Sonsuz Enerji: Çok düşük miktarda elektrik tüketir ve hiçbir fosil yakıta ihtiyaç duymaz. İhtiyaç duyulan enerjinin büyük miktarını hava, su, toprak, atık enerji, termal su, deniz suyu gibi doğal kaynaklardan alır.

Uygulama Seçenekleri: Yeni uygulamalar kadar mevcut tesisatlara da uygulanabilir. Yerden ısıtma, fancoil, standart düşük sıcaklıklı radyatörler ile kullanılabilir. Farklı ısı pompaları ile havuz gibi alternatif uygulamalar yapılabilir.
Konfor ve Güvenlik: Gaz ve motorin gibi tehlikeli maddelere ihtiyaç duymadan tamamen güvenlidir. Bununla beraber evinizin ısıtma/soğutma ve sıcak su ihtiyacınızı karşılayarak yüksek konfor sağlar.

Neden Isı Pompası?
• Bir cihazla bütün ihtiyaçlarınıza çözüm
• Yüksek konfor ve güvenlik
• Yüksek verim
• Yüksek enerji tasarrufu ve ekonomi
• Yüksek kalitede ses izolasyonu
• Mevcut tesisata uygulanabilme
• Kullanım ve kurulum kolaylığı
• Çevre dostu R410A gaz kullanımı
• Uzun yıllar sorunsuz kullanım

Isı pompası ile 1.000 TL’ye ısınan bir binanın diğer yakıt türleri ne kadara ısındığının bilgisini aşağıdaki karşılaştırma tablosunda bulabilirsiniz.

Tabloda kullanılan bilgiler Tesisat Dergisi’nin 5 Eylül 2011 tarihli verilerinden alınmıştır.

www.isipompasi.com.tr adresinden ürünlerin tüm teknik bilgilerine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda site üzerinden ürünlerin fiyatları hakkında bilgi de edinebilirsiniz. 100-150 metrekarelik eviniz için 2470 dolardan başlayan fiyatlarla ısı pompasına sahip olabilirsiniz. Isı pompası sistemini beyaz eşya alır gibi almanın çok doğru bir karar olmadığını unutmayın. Ürünü satın almadan önce uzman kişiler tarafından keşif yapılmalıdır. Bu noktada Aya Grup A.Ş teknik ekibi ile hangi şehirde olursanız olun hizmet veriyor.

Aya Grup A.Ş iklim teknolojileri alanında hizmet vermek üzere 2009 yılında kurulmuştur. Teknolojiyi ve sektörü yakından takip etmesiyle bünyesine güvenlik sistemleri, marin ve mobil çözümlerini de dahil etmiştir. Halen bu 3 ana dalda faaliyet gösteren şirket, satış ve satış sonrası teknik hizmet alt yapısı ile sektörün önde gelen firmalarından olmayı hedeflemektedir. Gücünü uzun yıllar sektör deneyimine ve çalışma azmine borçlu olan genç, dinamik kadrosuyla her zaman daha iyi ve daha kaliteli hizmet sunmayı ilke edinmiştir.

İklimlendirme Sistemleri
VRF sistemler, ısı pompaları, klima santralleri, ev ve ofis klimaları gibi iklimlendirme dallarında satış ve satış sonrası hizmetler veren şirketde satış ve makine mühendisleri, iklimlendirme tekniker ve teknisyenleri başrol oynamaktadır. Hizmet verilen her alanda öncelikle müşterileri bilgilendirir, doğru ürünleri seçmeleri sağlanmaktadır. Hem doğaya dost, hem enerji verimliliğini ön planda tutarak en ekonomik ve verimli çözümler ile hayatınızı kolaylaştırır.

Mobil & Marin Sistemleri
Mobil buzdolapları ile sektöre giriş yaptıktan sonra engin bir ürün yelpazesi olan marin sektörünü de yakından takip etmeye başladık. Mobil ve marin için üretilen buzdolabından fırına, ocaktan aspiratöre, klima ve güvenlik sistemlerinden sanitasyon çözümlerine varana kadar küçük/büyük tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek ürünleri size en kaliteli hizmetle sunuyoruz.

KAYNAK: Tesisat Dergisi