İnşaat Investment – January 2014

Aya Grup: “İnşaat ve iklimlendirme paralel ve tamamlayıcıdır”

İklim teknolojilerinin önde gelen şirketlerinden Aya Grup , yurtiçi ve yurtdışı çalışmalarına devam ediyor.”İnşaat ve iklimlendirme sektörleri paralel ve tamamlayıcı iki alandır” diyen Aya Grup Genel Müdürü Gamze Kaya ile firmalarını ve iklimlendirme pazarını konuştuk.

Aya Grup hakkında bilgi alabilir miyiz?
Gamze Kaya: Şirketimiz iklim teknolojileri üzerine faaliyet göstermektedir. Ana konumuz VRF dediğimiz, merkezi klima sistemleri. Enerji tasarrufunun ön planda tutulduğu, alırken kazanmak mantığının benimsendiği ve estetiğe önem verilen projelerde tercih ediliyoruz. Bu konuda oldukça hacimli ve bilinir projelere imzalar attık ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sektörün lider markalarıyla çözüm ortaklığı yapıyoruz. Bu hem projelerimizde müşterilerimize güven sağlıyor hem de yaptığımız başarılı projelerle markalara değer katıyoruz.
Genelde ne tarz işlerde yer alıyorsunuz? Üstlendiğiniz projelerden örnek verir misiniz?
İstanbul’da ağırlıklı olarak otel projelerine ilgi duymaktayız; bu yönde devam ettiğimiz birkaç projemiz de bulunuyor. Halkalı My Plaza projemizde çalışmalarımız sürüyor. Toplam 6 bin metrekare alanın VRF klima sistemi ile iklimlendirileceği projenin en önemli özelliklerinden biri gelişmiş pay ölçer sistem ile her kiracının iklimlendirme kaynaklı enerji tüketimi, sistem tarafından hesaplanıp faturalandırılabilecek olması. Böylelikle her dükkan/kiracı kullandığı enerjinin bedelini öderken, aynı zamanda her dükkan/kiracı ayrı dış üniteler ve ayrı borulama maliyetinden de kurtulmuş oluyor. Projenin montaj maliyetini de büyük ölçüde aşağı çekmiş oluyoruz. Binanın kuzey/güney/doğu ve batı cepheleri açık ve cam giydirme olması sebebi ile özellikle geçiş mevsimlerinde güneş ışınlarının dik açı ile vurduğu bir cephede soğutma ihtiyacı varken diğer tarafta ısıtma yapılabilecek (heat recovery ) dış üniteler kullanarak çözmüş oluyoruz. Güneydoğu’da yeni bitirdiğimiz projeler arasında Van İller Bankası Lojmanları (4 bin 500 metrekare) ve MİT Müsteşarlığı (4 bin metrekare) sıralayabiliriz. Yine Van’da bir otel projemiz sonlandırılmak üzere. Diyarbakır’da Kayapınar Belediyesi’nin spor kompleksini VRF klima sistemi ile teslim ettik. Ayrıca Diyarbakır’da ses getirecek bir projenin hazırlıklarını yapmaktayız.
Yurt dışında da projeleriniz var…
Evet, örneğin Kuzey Irak Erbil’de 2 bin metrekarelik Başkanlık sarayının iklimlendirmesi tropikal seri dış üniteler kullanılarak yapıldı. Bu projede dış üniteler bina yakınında yer olmadığı için 60 metre ileride oluşturulan platform üzerine yerleştirildi, iç üniteler kanal tipi seçilerek kanal önlerine özel tasarım slot kapakları uygulandı, kubbe şeklinde yapılmış tasarım harikası odanın dizaynına uyum sağlayarak iklimlendirmesi sağlandı. Irak Süleymaniye’de 3 bin metrekarelik alandaki demir çelik fabrikasında tropikal seri dış üniteler kullandık. Sistem, bölgenin yüksek dış sıcaklıklarını karşılayabilecek şekilde tasarlanıp soğutma ihtiyacını sorunsuz karşılayabilecek şekilde dizayn edildi. Gürcistan Tiflis kentinde başladığımız projemiz yine bir AVM projesi. Bu projede dış sıcaklık (-)20 C’de bile ısıtma yapabilen dış üniteler kullanarak soğuk iklim şartlarında bile ısıtma ihtiyacının VRF klima sistemi ile gerçekleştirilmesi için projelendirildi. Sistemde yüksek statik basınçlı iç üniteler kullanarak uzun metrajlı kanallardan slot ve difrizörler aracılığı ile şartlandırılmış havayı mekanın tamamına homojen olarak yaymayı böylelikle gerekli konfor şartlarına ulaşmayı hedefledik.
İklimlendirme sistemleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
İklimlendirme sistemleri olarak VRF projeleri dışında, nihai tüketiciye de hitap eden split sistem satışlarımız da mevcut. Ayrıca yeşil enerji olarak nitelendirilen kaynaklarla ısıtma-soğutma yapabilen ısı pompası cihazlarının satışını da gerçekleştirmekteyiz.
İklimlendirme sektörünün gelişimini nasıl gözlemliyorsunuz?
Son 5 yılı ele alırsak; insanlara lüks gelen split klimalar artık evlerin vazgeçilmez ihtiyacı oldu. Önceleri ilk bakılan özellik fiyatken son zamanlarda öncelik enerji tasarrufu oldu. Tüketiciler artık COP değerinin önemini, inverter teknolojisini biliyorlar. Ayni bilinirlik VRF’yi tercih eden potansiyel için de geçerli. Önceleri kocaman kazanlar, chiller sistemleri gibi kurulumu zahmetli, çalıştırma maliyeti yüksek sistemleri kullanan orta ve büyük ölçekli işletmeler artık daha kullanışlı, alırken de işletirken de fayda sağlayan VRF Sistemlerini tercih ediyorlar.
“Avrupa’da çok bilinen ısı pompası ülkemizde hak ettiği yeri bulamadı”
Isı pompasının ise Avrupa’da çok bilinir ve tercih edilir olmasına rağmen ülkemizde henüz hak ettiği yeri bulamadığını görüyoruz. Oysaki ısı pompası enerji tasarrufunda tüm iklimlendirme sistemlerine göre en büyük fayda sağlayan sistemlerden biridir. Uygulama alanı ve cihaz doğru seçildiğinde yüzde 80’e kadar enerji tasarrufu sağlıyor.
İnşaat ve iklimlendirme sektörlerinin gelişimini-işbirliğini nasıl gözlemliyorsunuz?
En başta çok paralel ve tamamlayıcılar. İnşaat sektöründe ciddi adımlar atıyoruz ülke olarak. Aralık ayında Kuveyt’te gerçekleşen inşaat fuarına katılımcı firma sayısının yaklaşık 3/1’i Türk şirketlerden oluşuyor. Ayrıca Arap ülkelerinin İngiltere ve Çin’den sonra en çok yatırım yaptığı ülkeyiz. Merkezi sistemler yeni yapılarda daha fazla kullanılıyor. Dolayısıyla inşaat yatırımları iklimlendirme sektörünü de yakından ilgilendiriyor ve tamamlayıcı olduğu için işbirliği de gün geçtikçe kuvvetleniyor.
Aya Grup olarak kurulduğunuz günden bugüne nasıl bir ilerleme kaydettiniz?
Biz ivmemizi değerlendirirken mütevazi olamıyoruz. Her yıl hedeflerimizi mutlaka tutturuyor, çoğu zaman geçiyoruz. Çalışma arkadaşlarımız genellikle bizimle yaşlanmayı hedefleyen 23-35 yaş arası gençlerden oluşuyor. Kariyer hedefi olan, çalışma azmi olan ve her şeyden önemlisi değer verdiği kadar değer katmayı da bilen arkadaşlar hepsi. Dolayısıyla işinin başında duruyor ve böyle bir ekiple çalışıyorsanız yükseliş ivmesinin kontrolünü pozitif yönde kontrol altında tutabilmeniz çok normal.
Firma olarak 2013 yılını nasıl tamamlamak üzeresiniz?
Bilinen ekonomik zorlayıcı şartlara rağmen, dövizle çalışıp satışlarda zaman zaman döviz kurunun hızla değişiklik göstermesine rağmen ve siyasal olumsuzluklara rağmen hedeflerimize ulaştık diyebilirim. Yıl bittiğinde tamamlamış hatta bir seviye üstüne çıkmış durumdayız.

Son olarak kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?
İlk günden beri daha fazla çalışarak her yıl daha iyisini yapmak en temel hedefimiz. Uzun vadede ise başta ülkemizde olmak üzere çalıştığımız dış piyasalarda sektörün öncüleri arasında yer almayı amaçlıyoruz.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım Dergisi