Best – July 2014

VRF sistemleri, ev, ofis, otel, alışveriş merkezi gibi yaşam alanlarında, ortamın iklim ve ısısını kontrol etmeye yarayan ve birebir durumda bulunan klimaları tek bir yapı altında bir araya getirir. VRF, normal klima sistemlerinden farklı olarak, soğutkan gazın elektronik bir expansion valf ile ihtiyaca göre açılıp kısılmasıyla kapasiteyi ayarlayabildiği, kaskad yapılarak oldukça yüksek kapasiteler elde edilebilen, aynı zamanda klasik sistemlere göre çok daha verimli ve enerji ekonomisi sağlayan bir klima sistemidir. Markalara göre VRF, VRV, MDV,VRS, gibi kısaltmalar ile ifade edilir. Veriable Refrigation Flow (VRF) değişken akışkan debili klima sistemidir.

Bu sistem, kişinin bulunduğu ortamın ısısını kontrol etmesini sağlar. Hangi mevsimi yaşıyor olursanız olun, evinizde, işyerinizde, alışveriş merkezinde VRF sistemi ile ortamın ısı ve iklimine siz karar verebilirsiniz. Sistemin bir başka avantajı ise kurulduğu konumlara getirdiği görüntü ve imaj avantajıdır. Dağınık halde bulunan iklimlendirme cihazlarını bir sistem altında bir araya getiren VRF, ortamdaki görüntü kirliliği ve dağınıklığa son verir, dışarıdan bakan kişilerde ortama dair oluşan algıyı pozitifleştirir.

VRF sistemini seçmekle aynı zamanda çevreye de katkı sağlarsınız. Sistem, çevreye herhangi bir zararlı madde salgılamaz, sadece hava sirkülasyonu yapar. Böylece hem kendiniz, hem de doğa için faydalı bir seçim yapmış olursunuz.

VRF, kullanıcılarının cebine de katkı sağlar. Sistemin ilk yatırım maliyeti biraz yüksek olsa da, ilerleyen yıllarda kişiye diğer yöntemlere göre büyük bir ekonomik avantaj getirir.

Yüzyılın en tercih edilen sistemi VRF, basit kullanımı ve hızlı çözümleriyle de geleneksel yöntemlerden ayrılır. Sistemde tek bir tuşla ortamın iklimini belirleyebilir ve kısa bir süre içinde ortamın istenilen hava koşullarına ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunların tümünü gerçekleştirmek eski tip sistemlerde saatlerinizi alırken, VRF’de dakikalar içinde çözüme ulaşırsınız.

Sonuçta Aya Grup olarak içinde yaşadığımız yüzyılın önemli konularından biri olan “iklim” alanında basit, hızlı, çözüm odaklı ve doğa dostu olan VRF sisteminin kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü bizce değişen dünyaya ve şartlara ayak uydurmak bunu gerektirir.

KAYNAK: Best Dergisi