R32 Soğutucu Akışkanı ile Ozon Tabakasına Zarar Vermeden Klima Kullanın

Klimaların ısıtma soğutma yapabilmesi için kullanılan soğutucu akışkanlar artık kullanıcılar tarafından da bilinip doğru klima tercihi yapmak için bir unsur haline gelmiştir.
Şimdilerde sıkça konuşulan R32 hakkında kısaca bilgilendirme yapalım.
Yine ozon tabakasına zarar vermeyen R410 soğutucu akışkanını yıllardır kullanıyoruz. R32 de aslında bir bileşim olan R410 soğutucu akışkanın içinde %50 oranda bulunur.
O zaman neden zaten kullandığımız soğutucu akışkan tek başına kullanacağız?
Avantajı ya da faydası nedir?
Bir soğutucu akışkanın küresel ısınma potansiyelini gösteren katsayıya GWP (Küresel Isınma Potansiyeli) deniyor. R32 gazının GWP değeri R410’un üçte birine eşittir.
R410’a göre %20 daha az R32  kullanılması yeterlidir.
%20 daha az soğutucu akışkan kullanmak yer tasarrufu da sağlayacaktır.
R410’a göre %6 daha fazla enerji verimliliği sağlamaktadır.
Tek başına kullandığımız akışkanı ayrıştırma derdi olmadığı için geri dönüşüm yapmak ta mümkün olacaktır.

KİGALİ ANLAŞMASI (KÜRESEL HFC KADEMELİ AZALTMA PROGRAMI)

15 Ekim 2016 tarihinde, Montreal Protokolü tarafları küresel iklim değişikliğini önemli ölçüde azaltacak tarihi bir anlaşmaya varmışlardır. Dünya çapında yaklaşık 200 ülkenin katıldığı Kigali, Ruanda’da gerçekleşen 28. Taraflar Toplantısı’nda yapılan bu anlaşma, Montreal Protokolü kapsamında HFC’lerin ( Hidroflorurcarbons) küresel tüketiminin (CO2 cinsinden) kademeli olarak azaltılmasını amaçlamaktadır.

Kigali Anlaşması nedir?

15 Ekim 2016 tarihinde, Dünya çapında 197  ülkenin katıldığı Kigali, Ruanda’da gerçekleşen 28. Montreal Protokolü Tarafları Toplantısı’nda yapılan bu anlaşma Montreal Protokolü kapsamında HFC’lerin  (hidroflorokarbonlar) küresel tüketiminin (CO2 eşdeğeri cinsinden) ana hatlardan yaklaşık% 80-85 oranında, yani 2045 yılına kadar kademeli olarak azaltması bekleniyor .

azaltılmasını amaçlamaktadır.

Hidroflorokarbonlar (HFC’ler) Nedir? 

  • Hidroflorokarbonlar, hidrojen, Karbon ve florür içeren organik bileşiklerdir.
  • Genellikle kloroflorokarbonlar (CFC’ler) gibi Ozon tabakasını delici maddelerin yerinialmış olarak kullanılırlar ve buzdolaplarında ve klima cihazlarında kullanılırlar.